Trening medyczny to połączenie treningu personalnego oraz fizjoterapii. Prowadzony jest przez fizjoterapeutę lub wyszkolonego trenera , który posiada wiedzę nie tylko z zakresu sportu ale także rehabilitacji. Dzięki temu funkcjonalny trening medyczny jest treningiem skutecznym i całkowicie bezpiecznym.
Przeprowadzany w formie indywidualnej dopasowując sprzęt, obciążenie, intensywność i ćwiczenia do konkretnego pacjenta, jego aktualnego stanu zdrowia kondycji i celów, które chce osiągnąć, gdyż nasze ciało w czasie życia zmienia się i warto o tym pamiętać, szczególnie rozpoczynając kolejny sezon biegowy, na siłowni czy w fitness klubie.
Zajęcia dedykowane są wszystkim tym, którzy chcą bezpiecznie powrócić do pełnej formy sportowej po urazie, operacji i którzy są już po okresie rehabilitacji, a także tym, których celem jest poprawa efektywności , techniki i bezpieczeństwa treningu.
Taki rodzaj treningu z pewnością pokochają również osoby, które wolą ćwiczyć w samotności pod okiem specjalisty z dala od dużej ilości osób na siłowni, czy na sali fitness.
Trening medyczny przypisany kompetencjom fizjoterapeuty często jest mylony z treningiem przygotowania motorycznego będącym w zakresie specjalizacji trenerskiej. Trening motoryczny skupia się na kształtowaniu takich cech jak siła, moc, szybkość, wytrzymałość, gibkość, zwinność. Trening medyczny skupia się na kształtowaniu takich cech jak stabilność i mobilność. Żeby móc efektywnie przenosić siły generowane podczas uprawiania sportu i wykorzystywać energię do poruszania się należy zadbać o tak zwaną stabilizację centralną (core stability), inaczej mięśnie głębokie tułowia, do których należą: mięsień poprzeczny brzucha, który powoduje podniesienie ciśnienia wewnątrz brzucha, przez co utrzymuje sztywno i stabilnie część lędźwiową kręgosłupa;
! Zaniedbanie treningu mięśni głębokich może prowadzić do zachwiania równowagi mięśniowej, które w późniejszym okresie może dać o sobie znać w postaci bólu, a także poczucia „sztywności” organizmu. Każdy by chciał aby trening przynosił nie tylko „estetyczne” efekty, ale i zdrowotne, a tak jest w przypadku treningu mięśni głębokich !
Dzięki odpowiedniemu synchronizowaniu pracy mięśni głębokich, czyli zoptymalizowaniu ich funkcji stabilizacyjnej jesteśmy w stanie efektywnie wykonywać wzorce ruchowe dla danej techniki sportowej. Do zbadania i oceny pracy aparatu stabilizującego podczas biegu niezbędne jest poddanie się testom funkcjonalnym stosowanych w treningu medycznym. Trener dyscypliny jest oczywiście w stanie dostrzec błędy w technice poruszania się, ale to specjalista od treningu medycznego jest w stanie postawić diagnozę, na jakim podłożu restrykcji doszło do zaburzenia między mobilnością a stabilnością układu ruchu i wprowadzić trening korygujący
Celem treningu jest :
Pierwszy krok przed przystąpieniem do treningu to diagnoza i likwidacja funkcjonalnej dysfunkcji narządu ruchu, czasem poprzez wcześniejszą terapię manualną!
Dostarcza to terapeucie szerokie możliwości określania źródła problemu, kompensacji organizmu oraz sposoby ich korekcji.
Dzięki takiemu postępowaniu poprawisz swój wynik, bo w łatwy sposób można wprowadzić do treningu ćwiczenia, które będą odbudowały zaburzone funkcje. Poprawisz ekonomię ruchu i równowagę, co obniża zarówno ryzyko urazu, jak i przeciążenia.
©Fizjo4you.com - Wszelkie prawa zastrzeżone | Polityka prywatnośći | Regulamin